Pilot 1986 – 1999 Flying squadrons. 2000 – 2003 ACC requirements. 2003 – 2010 Air Staff Acquisition. 2010 – 2012 NATO.

Read More

Crew chief since 1986, left AD for the ART program at Patrick. Retired in 2015. Current DCMA employee. During my service I was deployed on Just Cause, DS, Provide Comfort, OEF, OIF.

Read More

Flight Mechanic 1991 – 1995 with the 20th SOS at Hurlburt Field, FL., worked as an engine mechanic on the MH-53 helicopters . During this assignment I was on deployments in Kuwait, Saudi, Cuba, Italy.

Read More

During my career I flew UH-1H’s, CH-3E’s and HH-3E’s Aug-93 – Dec-97, PCA Sacramento Air Logistics Center AFMC McClellan AFB CA. Jul-93 – Aug-93, PCA Det 3, Air Combat Command ACC McClellan AFB CA. Feb-93 – Jul-93, PCA Headquarters, Air Rescue Service ACC McClellan AFB CA. Jun-92 – Jan-93, PCA Headquarters, Air Rescue Service AMC…

Read More

1973 – Det 3, 40th ARRS, Ubon, Thailand. 1974 – Det 5, 40th ARRS, Takhli, Thailand. 1974 – 1977, Det 3, 40th ARRS, Homestead AFB, FL. 1986 – 1987, Det 3, 40th ARRS, Holloman AFB, NM. 1987 – 1992, 55th SOS, Eglin AFB, FL. Served as a Rescue pilot and Detachment Commander, served as special…

Read More

1984 – 1985 at Ft. Rucker, AL. 1985 – 1987 with Det. 22, 40th ARRS, Mountain Home AFB, ID . 1988 – 1991 at Shaw AFB, SC. 1991 – 1994 with the 1st Helicopter Squadron, Andrews AFB, MD. 1994 – 19998 at Minot AFB, ND. Besides my flying career, I spent 3 years at the…

Read More

March 1972 to September 1972 at Tyndall AFB, FL. as a HH-3E Asst. Crew Chief.  November 1972 to December 1973 at Osan AB, ROK with the 41 ARRWG, as a HH-3E Crew Chief. October 1976 to March 1979 at Kadena AB, Japan with the 31st ARRS as a HH-53C Crew Chief. April 1979 to September…

Read More

January 1975 – August 1978 at Malmstrom AFB with Det. 5, 37th ARRS as a crew chief on UH-1F 66-1246. October 1982 – April 1984 at Vandenberg AFB as a UH-1H crew chief.

Read More

Flight Mechanic Trained Sheppard AFB, 1964 – 1965 1st assignment, base flight unit Minot AFB, ND, on H-19’s. 1965 – 1966 at F.E. Warren AFB, Cheyenne, WY on UH-1F’s. Dec. – 1966 at Udorn RTAFB, Thailand on CH-3’s “Pony Express” with the 20th Helicopter Sq., Jan. – 1967 Transfer to the 20th Helicopter Sq. “Green…

Read More

20th SOS (1971-1972), Det. 5, Edwards AFB, (1972-1974), 1550 FTS (1979-1981), Det. 9, Zaragoza, Spain (1981-1983), HQ 23rd AF (1983-1987) Cam Rahn Bay, RVN A short biography detailing your military service. – Received commission from AFROTC, Montana State University 1967. Fixed wing pilot training at Sheppard AFB. Flew C-141’s at Travis AFB. Back to Sheppard…

Read More